(Last Updated On: آبان ۷, ۱۳۹۶)
گرفتگی عضلات

 گرفتگی عضلات و پیشگیری از آن بعد از ورزش

گرفتگی عضلات مشکلی است که شما براحتی می توانید از آن پیشگیری کنید. قبل از اینکه ایروبیک در آب خود را شروع کنید با حرکات کششی بدنتان را گرم کنید. همچنین انجام تمرینات کاردیوی سبک تا ۵ دقیقه باعث گرم کردن پیش از ورزش می شود. منظور ما از این توصیه، بالا بردن سطح آمادگی عضلانی می باشد تا هنگام انجام ایروبیک در آب و بعد از آن به مشکل گرفتگی عضلات بر نخورید.

توصیه دوم، بهتر است آب یا نوشیدنیهای حاوی الکترولیت بنوشید مخصوصا زمانی که عرق زیاد کرده اید و حتما باید یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید تا مقدار کافی الکترولیت مخصوصا پتاسیم و منیزیم به بدنتان برسد، البته مصرف مولتی ویتامین+مینرال ها تاثیر بسزایی در جلوگیری از گرفتگی عضلات دارند.

غیر از دو عنصر پتاسیم و منیزیم ممکن است دچار کمبود کلسیم، ویتامین D، سدیم که همگی این مینرال ها اگر در خون به مقدار کافی نباشند (کم یا زیاد) باعث انقباض عضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اولیه شده و اثر بسزایی در گرفتگی عضلات دارند.

توصیه سوم، از تلاش و اتلاف انرژی بیهوده در هنگام انجام ایروبیک در آب خود جدا خودداری کنید، سعی کنید تا انجام صحیح هر حرکت را یاد بگیرید تا انجام ورزش خود را با شادی همراه سازید و از اثر گذاری آن بهره مند گردید و هرگز دچار گرفتگی عضلات نشوید.

توصیه چهارم، باید تنفس اصولی را رعایت نمایید تا دچار کمبود اکسیژن نشوید که یکی از شایعترین علل گرفتگی عضلات بعد از دهیدراتاسیون می باشد.

توصیه پنجم، بهتر است تا آزمایش تیروئید بدهید و از میزان ترشح نرمال هورمون تیروئید با فاکتورهای TSH, T3, T4 آگاه شوید تا در صورت بالانس نبودن آن به معالجه بپردازید.

 رفرنس ۱: اسپاسم عضلانی

رفرنس ۲: اسپاسم عضلانی دست و پا

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *