(Last Updated On: آبان ۶, ۱۳۹۶)
ورزش های هوازی برای لاغری

ورزش های هوازی برای لاغری و چربی سوزی

افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن و افرادی که دارای شیوه زندگی کم تحرکی هستند باید اثر مثبت ورزش های هوازی برای لاغری را تجربه کنند تا اثرات آنرا بر استخوانها، عضلات و مفاصل را به خوبی درک نمایند تا شیوه اشتباه زندگی خود را به زودی تغییر دهند.

بهتر است بدانید که پزشکان با تخصصی های مختلف به شما ورزش در آب (ایروبیک درآب) را که بعنوان بهترین نوع، ورزش های هوازی برای لاغری پیشنهاد می کنند تا براحتی به مشکلات بدنی خود غلبه کنید.

محققان و پزشکان کانادایی به افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن، مشکلات مفصلی و آسیب دیدگی استخوان هستند، توصیه اکید می کنند که تمرینات ورزشی خود را در آب انجام دهند.

محققان کانادایی برای بدست آوردن تناسب اندام و ارتقای سطح سلامتی، تقویت سیستم قلبی-عروقی، تقویت عضلات، افزایش انعطاف پذیری، آموزش اصولی تنفس در حین ورزش و … را با ورزش در آب که بی خطر ترین نوع ورزش می باشد، توصیه می کنند که البته بهتر است یادآور شویم که ورزش در آب یک درمانگر ماهر نیز می باشد.

ورزش در آب (ایروبیک در آب) یک تجربه ی ورزشی مرفه است که شما را با رهایی از تنشهای محیط اطرافتان و ایجاد آرامش جسمی و روحی به سلامت کامل می رساند.

افزایش استقامت در تمرینات هوازی در آب

شایان ذکر است که علاوه بر خاصیت درمانی اعجاب انگیزی که برای افراد بیمار در خصوص ورزش در آب (ایروبیک در آب) مطرح شد، ورزشکاران نیز می توانند از ورزش در آب بهره های فراوانی ببرند که در کل باعث افزایش متابولیسم و انجام امور روزانه بدون احساس خستگی و ارتقاء سطح سلامتی فردی خود شوند.

زمان مشاهده تاثیرات ورزش در آب حداقل چهار هفته بعد از انجام این ورزش طبق برنامه ریزی دقیق می باشد.

تاثیرات تمرینات هوازی در آب

انجام تمرینات هوازی در آب به فرد کمک می کند تا هماهنگی لازم بین سیستم دستگاه عصبی و عضلات را افزایش داده و با تاثیر گذاری مثبت بر روی مغز فرد را درگیر انجام تمرینات می نماید و از صدمات ورزشی نیز جلوگیری می کند.

اهداف تمرینات هوازی در آب

ایجاد استقامت بالای قلبی-عروقی

ایجاد استقامت بالای تنفسی

افزایش ظرفیت ریوی

ایجاد انعطاف در عضلات، تاندون ها، لیگامنت ها برای انجام بهتر حرکات

ایجاد توان مطلوب بدنی و افزایش توانایی های بدنی در انجام کارهای روزانه زندگی در افراد عادی و ورزشکاران حرفه ای

ورزش در آب برای چه کسانی مناسب است

افراد چاق یا دارای اضافه وزن

مبتلایان به آرتروز یا مشکلات مفصلی

افراد بی تحرک و یا کم تحرک

بیماران در دوره نقاهت پس از جراحی ها

افرادی با ضعف های عضلانی

سالمندان

بانوان باردار

بعد از دوران بارداری بانوان

مبتلایان به نقص های حرکتی

مبتلایان به M.S

مبتلایان به دردهای مزمن عضلانی و حرکتی

ورزشکاران آسیب دیده

و …

 چرا تمرینات هوازی در آب (ورزش در آب)

در آب بودن به خودی خود باعث میشود که شما فعالیت مطلوبی داشته باشید زیرا هر حرکت شما در واقع عملی برای غلبه بر مقاومت آب بر بدن شما است. البته منظور ما از ورزش در آب، شنا نیست. منظور انجام دادن حرکات ورزشی مانند ایروبیک در آب، نرمشهای کششی و مقاومتی است که معمولا در خشکی انجام میگیرند.

ورزش در آب، اگر به طور صحیح انجام شود، بیشتر از انجام این حرکات بر روی خشکی تاثیر دارد و برای بدن مفید است. این ورزشها قدرت عضلانی، استقامت، نرمش و انعطاف پذیری و همچنین تعادل بهتر را برای ورزشکاران به دنبال خواهند داشت.

دلایل پزشکان برای پیشنهاد ورزش در آب

نیروی رانش آب، تکیه گاه وزن بدن میشود. هنگامی که شما تا گردن در آب غوطه ور هستید، آب در حدود ۹۰ درصد وزن شما را خنثی میکند و به طور قابل توجهی از فشار وزن بر روی مفاصل، استخوانها و ماهیچه ها میکاهد. شما به جای اینکه با تمام وزن خود بر روی زمین بایستید، تنها با ۱۰ درصد وزن خود این کار را انجام داده اید. این خاصیت، میزان جراحات و آسیبهای حین ورزش را به شدت کم می کند.

هنگام غوطه وری در آب، جریان خون سریعتر می شود و سلامت قلب و عروق شما را بهبود می بخشد.

در صورتی که دچار آسیب دیدگی و تورم در بخشی از بدن باشید، فشار آب بر روی بدن از شدت تورم کاسته و درد را بشدت کاهش می بخشد.

از آنجایی که آب محیطی متراکم تر از هوا دارد، شما با ورزش در آب مقاومتی از ۸ تا ۱۲ برابر بیشتر از مقاومت هوا را تجربه میکنید، ‌در نتیجه یک کالری سوز حرفه ای به حساب می آید پس این ورزش بهترین راه برای کاهش وزن و رسیدن به لاغری دائمی می باشد . ورزش در آب و غلبه بر این مقاومت، مانند آن است که وزنه هایی به دست و پای خود بسته باشید یا با دستگاههای وزنه دار به ورزش بپردازید که آنرا تبدیل به یک چربی سوزی قهار کرده ولی با این تفاوت که انجام این حرکات در آب هیچگونه خطری نسبت به خشکی ندارد.

از آنجایی که نیروی جاذبه در آب کم می باشد، شما در آب میتوانید آن دسته از حرکات کششی که انجام آن در خشکی برایتان ممکن نیست را براحتی انجام دهید.

فشار عمق آب بر روی بدن، مفاصل، ماهیچه ها و اندامهای داخلی، در حین ورزش مانند یک ماساژ خوب، به تمام بدن آرامش بخشیده و مانع کوفتگی بدنی شما می شود.

سایر لینک های مرتبط:

ایروبیک در آب
آب درمانی و ورزش در آب
رفرنس : Live Strong

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *