(Last Updated On: آبان ۷, ۱۳۹۶)
شنا در حاملگی

ورزش دوران بارداری (ورزش در آب در دوران بارداری)

اگر پیش از بارداری شنا یا ورزش در آب می‌کردید، می‌توانید با احتیاط بیشتر در دوران بارداری هم به آن ادامه دهید ولی اگر در بارداری برای اولین بار تصمیم به شنا کردن گرفته‌اید، فقط با کمک مربیان مجرب شروع به اینکار کنید. ورزش‌ دوران بارداری به سطح آمادگی قبلی بدن، وضعیت سلامتی، در دسترس بودن وسایل تمرینی وابسته است.

فواید شنا بعنوان ورزش در دوران بارداری

شنا کردن، جریان خون را بهبود می‌بخشد، کشیدگی طبیعی و توان ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و استقامت عضلات را به همراه دارد.

اما دلیل اصلی پیشنهاد شنا به عنوان ورزش دوران بارداری آن است که در حین شنا، علی‌رغم افزایش وزن دوران بارداری، احساس بی وزنی می‌کنید و از طرف دیگر، می‌توان گفت که تقریبا احتمال صدمه و جراحت در این ورزش وجود ندارد.

وقتی که در حالت شناور در آب قرار دارید، احساس می‌کنید که هیچ اضافه وزنی ندارید. به‌علاوه، شنا موجب می‌شود که عضلات شما نیز قدرت و وضعیت بهتری پیدا کنند. انجام ورزش شنا در حاملگی به انجام ساده‌تر زایمان و کنترل اضافه وزن در حین بارداری کمک کرده و با کاهش وزن خانم حامله در آب، از صدمه به مفاصل زانوی او جلوگیری می‌کند.

سه ماهه اول: در صورتی که توان بدنی شما اجازه می‌دهد، یک روز در میان به مدت ۱ ساعت شنا کنید تا بهترین بهره را از این ورزش ببرید. در صورتی که شنا، اولین فعالیت صبحگاهی شما باشد، می‌تواند حالت تهوع صبحگاهی یا ویار را از بین ببرد و انرژی کافی برای طول روز به شما بدهد.

سه ماهه دوم: با پیشرفت دوران حاملگی، به متوقف کردن شنا نیازی نیست زیرا این فعالیت ورزشی برای شما آسان است. آب در حین تمرین از مفاصل و رباط‌های شما محافظت می‌کند و از بروز آسیب‌دیدگی یا گرم شدن بیش از حد بدن شما جلوگیری خواهد کرد، پس نیازی به کم کردن زمان شنای شما نیست.

سه ماهه سوم: احتمالا شما نیازی به تغییر برنامه ورزشی خود نخواهید داشت اما استفاده از مایوی مخصوص یا لباس شنای دوران حاملگی می‌تواند وضعیت بهتری را برای شما ایجاد کند. با برنامه دوره ورزش‌های سبک آبی ما می توانید به کمک مربیان مجرب ما براحتی از درد و خستگی خود راحت شوید.از دستورالعمل‌های کلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن، استفاده کنید.

نکاتی مهم برای ورزش دوران بارداری

ورزش را به آرامی‌ آغاز کنید، گرم کردن پیش از ورزش و خنک کردن پس از آن را فراموش نکنید، و بیش از حد به خود فشار نیاورید. فقط به یاد داشته باشید شما می‌خواهید سالم و سرحال بمانید، پس فعالیت‌های شدید ورزشی را کنار بگذارید و برنامه شنای سنگین خود را برای پس از زایمان بگذارید زیرا شما را بیش از حد خسته خواهد کرد. نوعی از شنا را انتخاب کنید که برای‌تان راحت‌تر باشد.

ترکیب متناوبی از شنای پروانه با شناور شدن بر سطح آب به پشت در حالی که با پا ضربات آرامی‌ به آب می‌زنید، می‌تواند تمرین مناسبی باشد. دقت کنید که اگر در ناحیه مفصل شرمگاهی خود (در جلوی لگن) احساس درد می‌کنید، از شنای پروانه خودداری کنید. از شیرجه زدن در آب، رفتن به مکان‌های با ارتفاع زیاد و اکسیژن کم، شنا در آب بسیار گرم یا بسیار سرد نیز خودداری کنید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *